hit tracker
ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ!!!! - Μηχανικοί Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης
in

Μηχανικοί Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης

Ο χώρος συνάντησης των μηχανικών

ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ!!!!

Last post 12-18-2009 16:13 by guy_fawkes. 8 replies.
Page 1 of 1 (9 items)
Sort Posts: Previous Next
  • 07-27-2009 19:08

ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ!!!!

Καλησπερα,...ηθελα να ρωτησω πως γινεται η διδικασια με το δελτιο παροχης υπηρεσιων,....που μου ζητανε οπου και αν παω για δουλεια? εχει διαφορα για τον εργοδοτη να πληρωνει ΙΚΑ?? (εδικοτητα : ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τ.Ε.)

• 07-27-2009 19:16 In reply to

Re: ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ!!!!

Όταν κόβεις δελτίο τυπικά είσαι ελευθερος επαγγελματίας και ο εργοδότητης δεν δινει ΙΚΑ κλπ. Γλυτώνει ΙΚΑ , δώρα, άδειες, και αποζημιώσεις σε περίπτωση απόλυσης. Είναι το φρούτο που έχουν βγάλει για να εκμετάλευνται όσο δεν πάει τον εργαζόμενο

• 07-27-2009 19:48 In reply to

Δηλαδη,...αν πιασω δουλεια σε μια εταιρεια ή σε γραφειο με συμφαιρει οταν παρω το πτυχιο ( σε κανα 3 μηνες,.. ) να κανω μια τετοια συμβαση???Αλλα απο την αλλη και να απαιτησω ΙΚΑ ...ΘΑ μου πει.."περιμενουν και ΑΛΛΟΙ στην ουρα!!!!" ΟΠΟΤΕ...???

• 07-27-2009 20:04 In reply to

Εξαρτάται τι συμφωνία θα κάνεις με τον εργοδότη. πχ μπορεί το μηνιάτικο σου να βγαίνει (12Χμισθος + δωρο χριστουγεννων + δώρο πάσχα +επίδομα αδείας)/12 και το ΤΕΒΕ όποτε έρχετε. Εν πάση περιπτώσει είναι πάντα θέμα συμφωνίας. Συνήθως οι νέοι στην αγορά εργασίας ρίχνονται οπότε στην αρχή μην ζητάς πολλά. Μάθαινε συνεχώς ότι μπορείς με στόχο στο μέλλον να πας ένα βήμα μπροστά, και όχι να μείνεις εκεί για πάντα...

Ο καιρός γαρ εγγύς...
  • 07-27-2009 22:24 In reply to

Το δελτίο παροχής υπηρεσιών σε κατατάσει στους ελεύθερους επαγγελματίες. Αυτό έχει καλά και κακά και εξαρτάται από την συμφωνία με τον εργοδότη σου. Στην πραγματικότητα δεν έχεις 14 μισθούς αλλά ότι κόβεις πληρώνεσε. Το ΤΕΒΕ το πληρώνεις εσύ ανά δίμηνο. Όποτε κόβεις δελτίο γίνεται και παρακράτηση φόρου που αποδίδεται στην εφορία και σου την επιστρέφουν με την εκαθαρριστική δήλωση. Δηλαδή παρέχεις υπηρεσίες στον εργοδότη σου και αντίστοιχα πληρώνεσε. Αν συμφωνήσεις όλα αυτά να στα πληρώνει ο εργοδότης + 2 μισθούς δώρα τότε είσαι μισθωτός αλλά χωρίς ΙΚΑ.

Το πλεονέκτημα της παραπάνω σχέσης εργασίας είναι ότι μπορείς να κάνεις και άλλες δουλίτσες μόνος σου, έξω από το "μαντρί" και να βγάζεις και μερικά στραβά, που μερικές φορές αξίζουν περισσότερο από την στάνταρ δουλειά σου.

Ελπίζω να βοήθησα, σήκωσε μανίκια και όρμα, μην φοβάσαι τίποτα, όλοι από κάπου εκεί ξεκινήσαμε.

Στην αρχή γελάνε μαζί σου, ύστερα σε πολεμούν, μετά νικάς (Μαχάτμα Γκάντι)
  • 07-28-2009 0:05 In reply to

Αν κάνεις δουλίτσες έξω δικές σου , τότε αξίζει να έχει μπλοκάκι, αν σκέφτεσαι μόνο τον ιδιωτικό τομέα , τότε το καλ΄τερο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στο ΙΚΑ.

Συμβουλή: Καλό είναι όπου και να πας ώς υπάλληλος να μην πεις σε κανέναν οτι κάνεις και δουλείες δικές σου, οι εργοδότες θέλουν να πιστεύουν οτι σκέφτεσαι μόνο την δουλεία σου στην εταιρία τους, οτι γουστάρεις να δουλεύεις μόνο γι αυτους σαν να ήταν δικιά σου δουλεία! (και λέω σαν ,διότι τα φράγκα αυτοί τα τσεπώνουν). Κάνε υπομονή λίγα χρόνια να μάθεις την δουλεία και μετά βλέπεις τι δρόμο θα ακολουθήσεις.

"Το μεγαλείο ενός έθνους και η πρόοδος
    στις ηθικές αξίες κρίνεται από τον τρόπο
    που φέρεται στα ζώα"
    -Μαχάτμα Γκάντι
  • 07-28-2009 9:35 In reply to

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!! ΠΑΙΔΙΑ,..σας ευχαριστω πολυ για ΟΛΕΣ τις συμβουλες.Ειναι ειλικρινα πολυ χρησιμες αφου δεν ειχα ιδεα γιατι σε ΟΛΑ μα ολα τα ραντεβου που παω για δουλεια με ρωτανε για αυτο...Σε πρωτη φαση,μιας και δεν υπαρχει και πολυ εμπειρεια,(*ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ να κερδισω) θα συμφωνισω και με το stayro,αλλα οι επιλογες μου ειναι πολυ περιορισμενες.Οπότε λοιπον,..Δελτιο σε πρωτη φαση,..(με αρπαχτες!!! μετα) και βλεπουμε....fraafr ΔΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΥΣ!!!Wink

• 12-18-2009 14:27 In reply to

Καλημέρα σε όλους

Εγώ προς το παρόν δουλέυω χωρίς μπλοκάκι. Είμαι ένα χρόνο στην δουλειά και το αφεντικό μου έχει πει να βγάλω μπλοκάκι. Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί αυτό το σύστημα. Δηλαδή έχοντας μπλοκάκι θα αναλαμβάνω εξ'ολοκλήρου το έργο(σαν ελέυθερος επαγγελματίας); Τιμολόγιο θα κόβω κάθε μήνα; Τα λεφτά που θα πέρνω απο τι καθορίζονται;

Ισως να γίνομαι κουραστικός αλλά τα πράγματα μου φαίνονται πολύ μπερδεμένα.

Ευχαριστώ.

• 12-18-2009 16:13 In reply to

Πρέπει να κάνεις έναρξη εργασιών στην εφορία. Εκεί θα δηλώσεις κωδικούς που θα αφορούν την εργασία σου. Όσο για την πληρωμή, δίνεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών με το ποσό που έχεις συμφωνήσει τα διαστήματα που έχεις συμφωνήσει, πχ κάθε 2 βδομάδες 400Ε. Σημαντικό να προσέξεις είναι: το ΤΕΒΕ, το ΦΠΑ και τα δώρα. Για τα 2 πρώτα σίγουρα να μιλήσεις ξεκάθαρα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις πχ καθαρά θέλω τόσα, το ΦΠΑ και το ΤΕΒΕ μου τα πληρώνετε εσείς κτλ Με τα δώρα μπορείς να συμφωνήσεις τα εξής. Είτε τα παίρνεις στην ώρα τους κανονικά ή στα συμψηφίζει στο σύνολο των αποδοχών σου ανά έτος και το διαιρείς δια 12 για να βγάλεις το μηνιάτικο. Αν θες πρώτα ρώτα τον για δώρα. Αν δεν το δεχτεί, τότε ζήτα μισθό προσαυξημένο από πριν με το δώρο. Για μπούσουλα πόσο περίπου μισθό να ζητήσεις κοίτα συλλογικές συμβάσεις. Αν δεις ότι παζαρεύει βάλε και λίγο παραπάνω στην αρχή για να πατσίσεις μετά. Όσο για την έναρξη, τα βιβλία, τι θα γράφεις στις αποδείξεις κτλ αν δε ξέρει κάποιος δικός σου να απευθυνθείς σε λογιστή στην αρχή.
    Ο καιρός γαρ εγγύς...
Page 1 of 1 (9 items)
© 2009 engineertech.gr