hit tracker
Aναβάθμηση Παροχης - Μηχανικοί Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης
in

Μηχανικοί Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης

Ο χώρος συνάντησης των μηχανικών

Aναβάθμηση Παροχης

Last post 01-21-2010 17:52 by SUN. 15 replies.
Page 1 of 2 (16 items) 1 2 Next >
Sort Posts: Previous Next
  • 01-16-2010 19:44

Aναβάθμηση Παροχης

Παιδια εχω μια δουλεια οπου πρεπει να κανω το σχεδιο εγκαταστασης(πιστοποιητικο) για αναβαθμιση παροχης απο 3 Χ 160Α σε 3 Χ 250Α συνολικης ισχυς 160 kw.Απο τα 160 kw τα 90 ειναι κινηση(πλυντηρια,στεγνωτηρια,κεντρικες μοναδες Α/C) και τα 70 φωτισμος.Μου ειπαν να ζητησω περιπου 400 με 500 ευρω για τετοια ισχυ.Ειναι ενταξει η τιμη?Eχει κανει καποιος κατι παρομοιο??
  • 01-17-2010 1:07 In reply to

Re: Aναβάθμηση Παροχης

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι απλά να φτιάξεις το πιστοποιητικό;

Η κρίση βρίσκεται ανάμεσα στα αυτιά μας
  • 01-17-2010 1:46 In reply to

Σε τι ακριβως θες βοηθεια.????

Μικρος στις διαδηλωσεις τους πεταγα σαπιες ντοματες και κλουβια αυγα.
  • 01-17-2010 9:43 In reply to

Αν είναι για τα χρήματα που θα ζητήσεις, είναι στην δική σου ευχέρεια να κρίνεις τον κόπο σου.

Στην αρχή γελάνε μαζί σου, ύστερα σε πολεμούν, μετά νικάς (Μαχάτμα Γκάντι)
  • 01-17-2010 10:31 In reply to

Ναι για τα χρηματα που θα ζητησω ειναι,και επειδη ειναι μεγαλη ισχυ και δεν εχω ξανακανει ποιστοποιητικο για τετοια ισχη ηθελα να ηξερα αν εχει κανει κανεις απο δω κατι παρομοιο.Παντος εκτοσ απο το  ποιστοποιητικο η ΔΕΗ ζηταει και σχεδιαγραμματα απο το γενικο παιδιο του κτηριου  και πος διαμοιραζονται τα ρευματα στους υπολοιπους υποπινακες του κτηριου.

• 01-17-2010 12:12 In reply to

Σου ζηταει μονογραμμικο διαγραμμα των πινακων και πως διασυνδεονται μεταξυ τους ή καθετο διαγραμμα ηλεκτρικων πινακων.

Γραψε ακριβως τα δικαιολογητικα που σου ζητηθηκαν να τα δω και θα σε καθοδηγησω.

Μικρος στις διαδηλωσεις τους πεταγα σαπιες ντοματες και κλουβια αυγα.
  • 01-17-2010 12:26 In reply to

Ξαναρωτάω:

Εσύ φτιάχνεις το πιστοποιητικό και άλλος κάνει την εγκατάσταση; Ή έχεις αναλάβει την αναδιαμόρφωση της εσωτερικής εγκατάστασης ώς Ηλεκτρολόγος Εγκαταστάτης;

• 01-17-2010 13:38 In reply to

Eγω φτιαχνω το πιστοποιητικο για επαυξηση παροχης μετα απο ελεγχο της εγκαταστασης.Την εγκατασταση την εχει κανει αλλος.

Ναι giorgios solution αυτο ακριβος μου ζητησε.Το προβλημα μου δεν ειναι πος να φτιαξω τα διαγραμματα αλλα ποσα χρηματα να ζητησω για την συγκεκριμενη δουλεια,γιατι δεν εχω ξανακανει πιστοποιητικο για τετοια ισχυ(160Kw).Το λεω αυτο ωστε μην τους ζητησω κανενα ποσο και παθουν πλακα Big SmileBig Smile

• 01-17-2010 16:05 In reply to

Κοίταξε να δεις Έκτωρα.

Για να γίνει επαύξηση παροχής σημαίνει οτι έχει προηγηθεί τροποποίηση της εγκατάστασης.  Δεν ήταν έτσι η εγκατάσταση πάντα ώστε να σου ζητάνε πιστοποιητικο ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΥ, ήταν διαφορετική, τροποποιήθηκε και σου ζητάνε πιστοποιητικό ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ (πάνω δεξιά τσεκάρεις το αντίστοιχο πεδίο). Συνεπώς εσύ πηγαίνεις στην ΔΕΗ και ουσιαστικά δηλώνεις: "Έχω προβεί στην ανακατασκευή της ΕΗΕ και ζητάω να μου κάνετε επαύξηση παροχής". Η διαφορά είναι οτι εσύ ουδέποτε τροποποίησες την εγκατάσταση με τα χεράκια σου όπως δηλώνεις. Συνεπώς αυτό που κάνεις είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ. Πρακτικά ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ με την υπογραφή σου τον λαθροεγκαταστάτη. Το οτι και καλά έκανες έλεγχο στο τέλος δεν δίνει καμία δικαιολογία. Πόσο μάλλον που δεν ξέρεις να συντάξεις το πιστοποιητικό, νομίζεις οτι ξέρεις να ελέγξεις το ορθό της εγκατάστασης κάποιου άλλου;

Θα σου πώ τί ακριβώς κάνουμε εδώ. Φυσικά μιλάω μόνο για τον εαυτό μου, αλλά πιστεύω οτι οι υπόλοιποι συνάδελφοι εδώ συμφωνούν. Εδώ λοιπόν Έκτωρα είμαστε μερικοί άνθρωποι που έχουμε βαρεθεί να ανεχόμαστε τον κάθε διπλωματούχο να ζητάει "σφραγιδιάτικα" για δουλειές τις οποίες δεν κάνει. Και έρχεσαι ΕΔΩ να ρωτήσεις ΕΜΑΣ πόσο να χρεώσεις μία ΠΑΡΑΝΟΜΗ συνδιαλλαγή. Το πιστοποιητικό της ΔΕΗ το συντάσσει ο εγκαταστάτης ΔΩΡΕΑΝ αφού προβεί στην εγκατάσταση. ΔΕΝ το συμπληρώνει ο κάθε ένας πτυχιούχος για να νομιμοποιήσει τον κάθε έναν ανειδίκευτο εργάτη που δηλώνει Ηλεκτρολόγος.

Βάλε καλά αυτό στο μυαλό σου, αφού προφανώς είσαι νέος στην αγορά εργασίας. Το πτυχίο σου σου δίνει ΕΛΑΧΙΣΤΑ επαγγελματικά δικαιώματα. Εάν ακόμα και σε αυτά κάνεις λάθος και παράνομη χρήση και βοηθάς στην αναπαραγωγή και την συνέχεια πρακτικών που πάνε όλο τον κλάδο πίσω, ουσιαστικά χαντακώνεις όλο τον κλάδο. Σε καλώ να βρεις την αξιοπρέπεια που αρμόζει σε κάθε επιστήμονα και να αλλάξεις νοοτροπία.

Το οτι με το link που παρέθεσσες (με την διεύθυνση της προσωπικής σου ιστοσελίδας) ουσιαστικά δίνεις και τα στοιχεία σου ώστε να διευκολύνεις οποιονδήποτε απο εμάς να σου κάνει μία αναφορά και να υποστείς τις συνέπειες του νόμου, δείχνει οτι ούτε καν καταλαβαίνεις ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!!

Τέτοια παραδείγματα ψάχνει το ΤΕΕ για να μας θάβει καθημερινά. Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, για όνομα του Θεού. Πρέπει όμως φιλαράκο κάποιος να σε ξυπνήσει. Προσωπικά σε αποκαλώ "φιλαράκο" και ΟΧΙ συνάδελφο. Και ας έχουμε το ίδιο πτυχίο.

Εάν πάντως δεν κατάλαβα κάτι καλά και σε στολίζω τσάμπα, σε παρακαλώ εξήγησέ μου καλύτερα και θα ανακαλέσω και θα σου ζητήσω και συγνώμμη.

• 01-17-2010 17:27 In reply to

Φιλαρακο Dimitris μαλλον δεν καταλαβες καλα τι λεω.Την εγκατασταση την εχει κανει αλλος λεω αλλα υπο την επιβλεψη μου.Σαν δουλεια την εχει αναλαβει αλλος(εργολαβος).Εγω πληρωνωμαι για την επιβλεψη και για τον ελεγχο της εγκαταστασης και φυσικα για την υπευθηνη δηλωση ηλεκτρολογου εγκαταστατη που χρειαζεται για την ΔΕΗ κατοπιν αυτοψιας και δεν βλεπω κατι που να ειναι παρανομο εδω.Και οσο για τα αλλα τα ξερω καλα γιατι δεν ειμαι πρωταρης στη δουλεια.Smile

• 01-18-2010 0:59 In reply to

http://www.eetemher.gr/FOTOS/YDE-DEH_Front.jpg

Διάβασε σε παρακαλώ τί γράφει. Εάν γράφει οτι την εγκατάσταση την έκανε άλλος υπο την επίβλεψή σου πάω πάσο. Εκτός εάν μιλάμε για άλλη υπεύθυνη δήλωση... ή εκτός εάν εγώ είμαι εντελώς ηλίθιος...

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ πιό αναλυτικά το σκεπτικό σου... πώς είναι δυνατόν να δηλώνεις μέσω της υπεύθυνης δήλωσης οτι κατασκεύασες εσύ κάτι που κατασκεύασε άλλος και να μας λες οτι δεν είναι παράνομο. Πρόσεξε. Δεν πρόκειται για έλεγχο ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ εγκατάστασης, αλλά για ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ υπάρχουσας εγκατάστασης.

Τώρα πλέον δεν θα σε αποκαλέσω "φιλαράκο", γιατί μας λες οτι δεν έχεις την δικαιολογία του φρέσκου στην δουλειά. Θα σε αποκαλέσω "κύριε" Βαγγέλη. Και στον πληθυντικό.

Πείτε μας κύριε Έκτωρα, πιστεύετε οτι η Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη είναι κάτι αυτόνομο το οποίο μπορεί να πουλάει κάποιος κάνοντας "επίβλεψη" στην εργασία κάποιου άλλου ο οποίος δεν έχει την άδεια του Εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγου; Αυτή την λειτουργία πιστεύετε οτι έχει η άδεια Εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγου την οποία αυτοδίκαια παίρνετε με την κτήση του Πτυχίου σας; Έχετε καταλάβει τί ακριβώς άδεια έχετε;

Επαναλαμβάνω πως δεν έχω κάποιο λόγο να είμαι προκατειλλημένος ή επιθετικός απέναντί σας, αλλά η τακτική την οποία υποπτεύομαι οτι ακολουθείτε είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ και δείχνει οτι ΚΑΚΩΣ κάποιοι άνθρωποι σαν εσάς λαμβάνουν άδεια εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγου. Πάντως θα με κάνετε πολύ χαρούμενο εάν μου αποδείξετε οτι σας έχω παρεξηγήσει.

• 01-18-2010 18:56 In reply to

Ακου φιλε να σου πω, την δουλεια μου την ξερω πολυ καλα και δεν περιμενω απο σενα να μου πεις τι ειναι σωστο και τι ειναι λαθος και απο την στιγμη που δεν με ξερεις δεν σου επιτρεπω να με προσβαλεις. Εγω ρωτησα για κατι συγγεκριμενο και συ μου λες ιστοριες. Στην συγγεκριμενη περιπτωση που, η εγκατασταση πληρει ολες τις προδιαγραφες των ΚΕΗΕ  αναλαμβανω την ευθυνη  κατοπιν αυτοψιας να κανω την συγκεκριμενη υπευθηνη δηλωση.Απο τι στιγμη που αναλαμβανω την ευθυνη για να υπογραψω  τοτε εγω ειμαι ο υπευθηνος για την συγγεκριμενη εγκατασταση .

Normal 0 false false false EL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΑΜΟΙΒΩΝ

ΜΕΛΕΤΩΝ, ΕΠΙΒΛΕΨΕΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

• 01-18-2010 20:51 In reply to

Hektor μπορείς να σηκώσεις όλο τον πίνακα και τα παρελκόμενα του; Θα είναι πολύ χρήσιμος για πολλούς συνάδελφους.
    Ο καιρός γαρ εγγύς...
  • 01-18-2010 20:54 In reply to

Λοιπόν για να καταλάβω.

1)Μου λες οτι θα γράψεις Υπεύθυνη Δήλωση οτι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΣ κάτι το οποίο δεν κατασκεύασες (το χαρτί της ΔΕΗ είναι συγκεκριμένο)

2)Σου εξηγώ οτι αυτό είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ (δεν θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος οτι το να δηλώσω κάτι που είναι ΨΕΜΑ είναι παράνομο)

3)Παρεξηγείσαι.

Και μου φέρνεις για απόδειξη οτι είναι ΝΟΜΙΜΟ... ΤΜΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΟΥ ΤΕΕ (ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ) ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΝΤΡΟΠΗΣ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ!!!!!!!!!!! ΤΑΡΙΦΑ ΓΙΑ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!!!!! ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ!!!!!!!

"Στην περίπτωση που δεν είναι ο ίδιος ηλεκτρολόγος αλλά αναλαμβάνει την ευθύνη άλλου κατόπιν αυτοψίας".

Εντάξει λοιπόν. Ας κλείσουμε όλες τις σχολές Ηλεκτρολόγων Εγκαταστατών και ας τους στείλουμε όλους στο εξωτερικό αφού κάποιοι πιστεύουν οτι δεν χρειάζονται. Μία καλή επίβλεψη σε ανειδίκευτους εργάτες αρκεί. Για την πληροφόρησή σου σε ενημερώνω οτι η κάθε μαλακία που δημοσιεύει το ΤΕΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΩΛΟΧΩΡΙ!!!!!

Εσύ συγκεριμένα κόπτεσαι καθόλου για τον αγώνα των επαγγελματικών δικαιωμάτων; Γιατί; Για να κάνεις επίβλεψη σε ανειδίκευτους εργάτες που κάνουν υδραυλικά, φυσικό αέριο και λοιπές εργασίες και να αναλαμβάνεις την ευθύνη για την δουλειά τους;

Είμαι πραγματικά σοκαρισμένος με αυτά που διαβάζω, πόσο μάλιστα που τα αναφέρεις σαν το πιό φυσικό πράγμα στον κόσμο. Παρόλα αυτά μου έχεις δώσει αρκετή τροφή για σκέψη, και για μερικά τηλέφωνα στην Νομαρχία, στην ΔΕΗ και σε κάποιους επαγγελματικούς συλλόγους. Εξάλλου μπορεί πραγματικά εγώ να είμαι απλά ηλίθιος. Δεν αποκλείεται καθόλου, μάλιστα τελευταία έχω αρκετές ενδείξεις... τώρα θα αποδειχτεί περίτρανα!!! Και σίγουρα είναι ηλίθιοι όσοι πάνε σε ΤΕΛ ή ΙΕΚ ηλεκτρολογίας.

Μέχρι τότε καλώ κάποιον mod να βάλει μία τάξη γιατί είμαι έτοιμος για το έμφραγμα. Ή να βάλει ΕΜΕΝΑ στην θέση μου εάν είμαι τόσο πολύ στον κόσμο μου.

Edit: Όποιος ψάχνει να βρει την άποψη του ΤΕΕ για τους Ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες μπορεί να την βρεί εδώ:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teelar/epikair_1/Tab5017221/%D4%C9%CC%CF%CA%C1%D4%C1%CB%CF%C3%CF%D3%20%D4%C5%C5-%D4%CC%20%20%CA%C5%CD%D4%D1%20%20%20%C4%D5%D4%20%20%C8%C5%D3%D3%C1%CB%C9%C1%D3.doc.

Σελ.9

• 01-18-2010 21:09 In reply to

Εμ, δεν περιμενα να πεις και τιποτα αλλο.Μου φαινετε δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρι.
Page 1 of 2 (16 items) 1 2 Next >
© 2009 engineertech.gr